JAK PRACOWAĆ Z KLEJEM LATEM?

2021-06-19 08:23:00
JAK PRACOWAĆ Z KLEJEM LATEM?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ warunki letnie warunkom letnim nie równe. Przyjmijmy jednak dla uproszczenia, że charakteryzują się one wysoką wilgotnością (ponad 60%) oraz wyższą temperaturą ponad 22 stopnie. Taka sytuacja sprawia, że klejenie zaczyna być kłopotliwe. Sama wilgotność to akturat bardzo dobrze tak dla kleju jak i zdrowia stylistki. Jednak przy połączeniu obu parametrów mogą już być problemy ze zbyt szybko polimeryzującym klejem, co w efekcie zniweczy starania o retencję.

Przyjmijmy też, że nie ma w salonie klimatyzacji, która oba te parametry szybko by obniżyła. Co wtedy można zrobić, żeby uniknąć nerwów i poźniejszych reklamacji? Jest kilka sposobów. Najpierw zróbmy kilka „globalnych” modyfikacji salonu.

1. Markiza w witrynie (prosta lub koszowa)- polub się z takim rozwiązaniem. Jest trochę kosztowne, ale zrobi Ci zacienienie w salonie i znacząco wpłynie na poprawę warunków. Jest to też bardzo fajny nośnik reklamy

2. Folia przeciwsłoneczna na oknie Twojego salonu skuteczne wychłodzi wnętrza nawet do 15° C, zredukcje UV i blask słoneczny a przy tym jest tańszą alternatywą dla rolet i klimatyzacji (kupisz np tu:
https://www.lustro-weneckie.pl)

3. Klimator nie mylić z klimatyzatorem. Klimator to bardziej zaawansowana wersja wentylatora. Powietrze przechodzi tu przez zbiornik z kostkami lodu lub wodą co powoduje ochładzenie. Zamiast wody lub kostek lodu można tez używać specjalnych wkładów chłodzących, ale ogólna zasada jest taka sama - wkład trzeba schłodzić z zamrażalniku i schłodzony włożyć do klimatora. Wada to konieczność regularnego dostarczać do niego wody lub lodu, bo bez tego urządzenie będzie działać jak zwykły wentylator. Plusem klimatora jest to, że nie wymaga odprowadzania gorącego powietrza (np kupisz tu ale jest tego dużo na rynku https://m.euro.com.pl/wentylatory-i-klimatory/ravanson-kr-1011.bhtml

 

4. Pochłaniacz wilgoci od najprostszych do osuszaczy naszpikowanych elektroniką. Nie trzeba specjalnie omawiać bo wiadomo o co chodzi. Wada jest taka, że można sobie zepsuć całkiem warunki jeśli przegnie się z osuszaniem. Klej cyjanoakrylanowy bez wilgotności nie polimeryzuje. Więc z umiarem osuszamy. Przykładowy osuszacz: https://wentsystem.com/product-pol-25016-Osuszacz-powietrza-Climative-DH-20S-UV-Silent-uniw.html?gclid=CjwKCAjwwqaGBhBKEiwAMk-FtGGnBM2aopo4yNG_3w7Hi5yhzCx-u67NW3UNTKgoMvuD8sASG2jSkBoCfU0QAvD_BwE


Waruki w salonie ogarnięte. To teraz wybierzmy odpowiedni klej. Jak już wspomniałam klej cyjanoakrylanowy potrzebuje wilgotności do polimeryzacji. Dokładnie chodzi tu o to, że cząsteczki wody wchodzą w reakcję z zawartym w kleju hydrochinonie (stabilizator kwasowy) i go neutralizują. Stabilizator utrzymuje klej w stanie płynnym i jeśli zostanie zneutralizowany to klej przestaj być płynny i o to nam chodzi. Bo na tym polega istota klejenia. Czy zatem każdy klej będzie pracować w dużej wilgotności tak samo? Oczywiście, że nie!!! Klej, który ogarnie upały musi mieć odmienną budowę. Już domyślasz się, że kluczem jest tu stężenie stabilizatora, ale nie tylko. Proporcje kilku cyjanoakrylanów oraz dodatek  para-methoxy-N-methylamphetamine (nie cieszcie się to trochę inna amfetamina) też są ważne. Kilka lat temu zaprojektowałam takie kleje. Dzięki nim lato na południu Hiszpanii, gdzie pracuję od ponad 10 lat nie jest już dla mnie horrorem. Nie mam reklamacji ani nie uspakajam się farmakologicznie. Pracuje mi się z tymi klejami komfortowo. A oto i one

  1. Tropical https://www.monicazet.com/Klej-do-rzes-TROPICAL-p70 szybszy
  1. Exotic https://www.monicazet.com/Klej-do-rzes-EXOTIC-p69 nieco wolniejszy od Tropicala.

Oba znów dostępne od przyszłego tygodnia. Wypróbuj i koniecznie podziel się opinią.

PS. Pamiętaj, że przygotowanie rzęs naturalnych i sztucznych do zabiegu nie ulega zmianie. Szampon zasadowy Big sister (naturalne) i następnie biocleaner lawendowy na naturalne i sztuczne rzęsy (lub lemongrass jeśli tłuste rzęsy). Nie omijaj żadnego etapu. Odpuszczając sobie biocleaner nie aktywujesz niepolarnej powierzchni rzęs syntetycznych przez co znacząco zmniejszasz siłę wiązania kleju.

 

Przy okazji zapraszam na szkolenie, na którym poznasz wszystkie moje zasady pracy z klejem. I to ostatecznie rozwiąże Twoje problemy w tym temacie. Już niedługo jestem z cyklem szkoleń w Polsce. Sprawdzaj terminy i rezerwuj miejsce na www.monicazet.com oraz śledź mnie na fb i insta bo tam także umieszczę bieżące info o szkoleniu.

Jeszcze na koniec proszę Cię o opinię. Napisz proszę czy te informacjie uważasz, za przydatne. A jeśli tak to podziel się nimi z innymi stylistkami. 

Autor:Monica Zet