KOŃ TROJAŃSKI W KLEJU CZYLI DONORY FORMALDEHYDU
2020-11-16 15:16:00Weźmy dziś pod lupę kolejną szkodliwą substancję zawartą w klejach. Mowa o FORMALDEHYDZIE.
Powiesz, nie czytam bo mnie to nie dotyczy. Klej, na którym aktualnie pracuję nie ma w składzie formaldehydu. Może i nie ma. Oby tak właśnie było. Ale czy na pewno? Rzeczywistość może okazać się inna niż Ci się wydaje. A to za sprawą związków typu koń trojański. Zainteresowana? To zapraszam do dalszej lektury.
Ale od początku… Czym właściwie jest formaldehyd czyli aldehyd mrówkowy i dlaczego nie jest fajnie gdy go mamy w klejach? W normalnych warunkach jest on gazem o charakterystycznym drażniącym i duszącym zapachu. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Na etykietach produktów, które go zawierają występuje pod nazwami: Formalin, Methanal Methyl aldehyde, Methylene oxide, Morbicidacid, Oxymethylene. Formaldehyd ulega łatwej absorpcji z dróg oddechowych i jamy ustnej, a w znacznie mniejszym stopniu ze skóry. Pary formaldehydu drażnią oczy powodując dyskomfort i łzawienie. Podrażnia drogi oddechowe wywołując trudności w oddychaniu, kaszel, silne pieczenie nosa i gardła. Kontakt ze skórą może prowadzić do wysypek, stanów zapalnych i odczynów uczuleniowych. Występowanie tych objawów jest zależne oczywiście od wielu czynników, jak np.: od stopnia ekspozycji oraz od indywidualnej wrażliwości.
Co ciekawe, a zarazem najbardziej niepokojące badania inhalacyjne na zwierzętach udowodniły zwiększoną częstość występowania płaskonabłonkowego raka nosa, a w ślad za tym Międzynarodowa Agencja Badania Raka zaklasyfikowała formaldehyd jako substancję prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi. I ta informacja powinna spowodować, że pofatygujesz się i przepatrzysz składy klejów, na których pracujesz.
A co z tym koniem trojańskim? Otóż formaldehyd nie zawsze jest w produktach jako formaldehyd. Często jest on upchany w skład produktu w sposób zakamuflowany. Dzieje się tak za sprawą wspomnianych w tytule donorów formaldehydu lub inaczej substancji uwalniających formaldehyd. Są to takie związki chemiczne, które w obecności wody rozpadają się do cząsteczki formaldehydu. Związki te lądują w klejach oraz w innych preparatach branżowych z uwagi na swoje działanie konserwujące. Substancje te zaczynają się uwalniać zanim jeszcze użyjesz produktu to znaczy już w momencie, gdy produkt stoi na półce. Są to: DMDM Hydantoin, Diazolidynl Urea, Imidazilidynyl Urea, Iodopropynyl Butylcarbamate, Quanternium-15, 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol (Bronopol) 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane (Bronidox), Hexetidine, Glutaral, Metheamine, Benzylhemiformal, Tosylamide/Formaldehyde Resin
Nawet małe dawki substancji szkodliwych, jeśli masz z nimi permanentny kontakt kumulują się w Twoim organizmie. I po osiągnięciu ilości krytycznej dadzą znać o sobie. Sprawdź produkty, których używasz w pracy. Nie narażaj się. Zawsze masz wybór.
Polecam też mój wpis na temat oczyszczania powietrza z formaldehydu https://www.monicazet.com/post/formaldehydowi-już-dziękujemy-czyli-jak-w-prosty-sposób-poprawić-warunki-pracy-w-salonie
Ponad to informuję Cię, że wszystkie moje kleje (www.monicazet.com) są wolne od formaldehydu oraz donorów formaldehydu.
Autor:Monica Zet