NIE ZNAM SIĘ, TO SIĘ WYPOWIEM czyli kilka słów o efekcie Dunninga-Krugera
2021-03-06 15:17:00Czy słyszałaś o efekcie Dunninga-Krugera? W sumie pewnie mało kto słyszał, bo to dość świeża sprawa. W kontekście nauki teoria mająca 20 lat to przecież świeżynka. Nic się nie przejmuj, zaraz będziesz wiedzieć o co chodzi. Mimo, że sprawa nie jest jakoś specjalnie nagłośniona to opisany przez dwóch socjologów: Justin Kruger i David Dunning efekt jest zjawiskiem powszechnym i występuję w każdej dziedzinie. Oczywiście w stylizacji rzęs też.
Czego dotyczy wspomniany efekt?
Panowie Dunning i Kruger zaobserwowali i opisali pewną podwójną zależność.
Po pierwsze, osoby o niskich kwalifikacjach przeceniają swoją wiedzę i umiejętności.
Czyli im mniejsza wiedza, tym wyższy poziom oceny swoich kompetencji.
Czy w takim razie to przejaw bufonady? No nie koniecznie. To efekt zaburzenia poznawczego. Skąd się bierze? Ta tendencja może wystąpić jako efekt uboczny liźnięcia wiedzy. Zdobycie niewielkiej ilości informacji w dziedzinie, o której wcześniej nic się nie wiedziało, może sprawić, że człowiek poczuje się tak, jakby nagle stał się w niej ekspertem. Osoby te mogą wydawać się wysoce kompetentne i przekonujące ze względu na ich pozorną pewność siebie.
Po drugie, eksperci w danej dziedzinie mocno zaniżają swoją wiedzę i umiejętności.
Zgłębiając dany temat, zdają sobie sprawę, jak jest obszerny i jak wiele wiedzy i umiejętności trzeba jeszcze opanować.
To właśnie dlatego eksperci uważają, że wcale nie dokonują czegoś spektakularnego. Bo skoro dla nich coś było łatwe, to prawdopodobnie będzie łatwe również dla innych, więc uznają, że nie dokonali niczego niesamowitego.
Poza tym, jeżeli ekspert zna się na jakiejś dziedzinie, to zdaje sobie sprawę coraz mocniej z tego, jak wiele w danej dziedzinie jeszcze nie wie.
A to drastycznie obniża poczucie pewności siebie. Co prowadzi do zaniżonej oceny, swoich umiejętności.
W sumie to sporo wcześniej podobną zależność zauważył Albert Einstein i wdzięcznie opisał ją równaniem matematycznym. Ale to już inna historia.
Ciekawe? Myślę, że bardzo. Po co Ci o tym piszę? W sumie bez powodu. Uważam, że warto mieć świadomość istnienia tego zjawiska. Warto też weryfikować i pogłębiać swoją wiedzę z pokorą oraz zachowaniem kontaktu z rzeczywistością bez odfruwania rozdętym balonem własnego ego.
Autor:Monica Zet